Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 205 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Dla Kandydatów

 

Korporacje akademickie nie były i nie są organizacjami studenckimi w dzisiejszym rozumieniu tego sformułowania. Nie można się do nich zapisać ani dowolnie uczestniczyć w ich spotkaniach. Do korporacji trzeba być zaproszonym, a później po pewnym okresie kandydowania i wykazaniu się walorami moralnymi i osobowymi, zostać przyjętym. Do obowiązków każdego korporanta należy doskonalenie się i samokształcenie, znajdujące wyraz w organizowaniu odczytów, przygotowaniu spotkań, wygłaszaniu referatów.


Jednym z najważniejszych elementów działalności korporacji jest intensywne życie towarzyskie. Oprócz częstych spotkań we własnym gronie organizowane są bale i zabawy oraz obchody rocznic i świąt. Charakterystyczne są dla korporacji przyjacielskie, zażyłe stosunki panujące między korporantami. Z tego względu, liczba korporantów zwyczajowo nie przekraczała stu, a najczęściej zrzeszały one kilkadziesiąt osób. Pozwalało to zawierać i utrzymywać szczere, braterskie i egalitarne stosunki w korporacji. Są to więc stowarzyszenia elitarne i o nieco zamkniętym charakterze. Ważną cechą charakterystyczną korporacji jest także zasada nie przyjmowania w swoje szeregi kobiet.      


Podstawowymi wymogami stawianymi kandydatom są: posiadanie głębokiego poczucia honoru, uczciwość, patriotyzm, poszanowanie tradycji, odpowiedzialność oraz punktualność. Dziś, powracając do tradycji korporacji akademickich, jesteśmy świadomi zarówno moralnej odpowiedzialności wobec naszych poprzedników, jak też nowych zadań i obowiązków. Naszym zadaniem jest odkłamanie komunistycznej historii ruchu korporacyjnego oraz ukształtowania nowej polskiej elity w duchu hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna.


Członkami Korporacji mogą być studenci wszystkich wyższych uczelni Warszawy, którym bliskie są zasady i cele Korporacji.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o Korporacji, uczestniczyć w Jej spotkaniu, skontaktuj się z Oldermanem.Katechizm Kandydata


1. Bądź gentelmenem

2. Pamiętaj, że Korporacja powierzyła Ci swój honor.

3. Bądź obowiązkowy, posłuszny i karny; bądź zawsze chętny do pracy, która przyniesie pożytek Tobie i Twoim kolegom; nie oglądaj się i nie powołuj się nigdy na bezczynność innych gdyż możesz być przekonany, że Twoje wysiłki i poświęcenie zawsze będą ocenione i pobudzą do pracy innych.

4. Bądź koleżeński, uczynny i szczery, podziel się z innymi tym co masz najlepszego.

5. Bądź zawsze sobą; to Ci da siłę moralną, uczynni wyższym i szlachetniejszym od innych ludzi.

6. Miej zaufanie do tych, którzy okazali Ci ze swej strony najwyższe zaufanie, przyjmując Cię do Korporacji. Staraj się zżyć z kolegami, którym przyrzekłeś przyjaźń na całe życie.

7. Jeżeli chcesz być szanowany i lubiany przez kolegów, daj im dowody, że gotów jesteś wiele dla nich poświęcić.

8. szanuj prawo większości, urządzenia, zwyczaje i tradycję korporacyjną.

9. Spełniaj ściśle najdrobniejsze zobowiązania, bądź punktualny.

10. Przez przyjmowanie jak najszerszego udziału w życiu Korporacji, ucz się zasad demokracji i życia zbiorowego.

11. Zachowuj we wszystkim miarę; nie pozwól unosić się ambicji lub zniechęceniu i lenistwu. Bądź usłużny, ale nie daj się poniżać.

12. Pamiętaj zawsze, ze tylko od Ciebie i od Twojego zachowania się i zrozumienia idei korporacyjnej, zżycia się z kolegami, ścisłego spełniania nałożonych na Ciebie obowiązków zależy czas Twego Kandydowania.

13. Bądź przekonany, że każdy Twój czyn, dobry czy zły, jest zauważany i odpowiednio oceniony

14. Naprzód patrz i ucz się, później będziesz budował i rządził

 

Opracował Com! Marian Kasiński z K! Audacja. Opublikowano po raz pierwszy p.t. "Katechizm Smyków" w nr. 2 "Korporanta w 1925 r.


oceń
0
0

wtorek, 26 września 2017

Licznik odwiedzin:  26 460  

O moim bloogu

Informacje z życia P.K!A. Aquilonia

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 26460

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl